MARMARİS KOYLARI ve PLAJLARI

Uzunyalı Plajı/Marmaris
Uzunyalı Plajı
Uzunyalı Plajı Marmaris’te uzun plaj olarak da biliniyor. Halk plajının hemen sağından itibaren başlayan bu plaj oldukça büyük ve uzun (10 km). Nitekim ismini de buradan almakta. Uzunyalı plajında birçok su aktivitesi düzenleniyor. Ayrıca çevrede bulunan kafe, bar ve restoranlar sayesinde plajda çok güzel vakit geçirebilirsiniz. İsteyenler burada su altı dalışı da yapabilmekte.
Marmaris Halk Plajı
Marmaris’in en büyük ve popüler plajı. Kumu ve tertemiz suyuyla her yıl tıklım tıklım doluyor. Tam olarak Marmaris’in merkezinde yer aldığı için konum olarak da büyük avantaja sahip.


İçmeler Plajı
Marmaris merkezinden 8 km uzaklıkta bulunan İçmeler’e ulaşım oldukça kolay. Merkeze kıyasla daha sakin bir bölge ve genellikle yabancı turistler tarafından tercih ediliyor. Kum plajlarının muazzamlığı ve denizinin temizliği tam 6 km uzunluğunda.

Kız Kumu Plajı
Marmaris’in en turistik yerlerinden biri Kız Kumu Plajı, Orhaniye’de yer almaktadır. Kız Kumu plajını turistik yapan en büyük özelliği, denizin ortasında bulunan kumdur. Bu sayede insanlar denizin ortasında, kumun üzerinde yürüyebilmektedir. Böyle bir eşsiz deneyim için Kız Kumu Plajı mutlaka ziyaret edilmeli. Plajın isminin bir hikayesi var. Hikayeye göre Bybassos kralının kızı Prenses bir tehlikeden kaçarken (korsanlar olduğu iddia edilmekte) yüzme bilmediğinden dolayı eteğine kum doldurarak denize kaçmış. Kumun bitmesiyle denizin ortasında kalıp boğularak hayata gözlerini yummuş. Bu hikayeye istinaden plajın ismi Kız Kumu olarak kalmıştır.

Turunç Plajı
Mavi plaja sahip Turunç Plajı’nın denizi bir harika. Dağların arasında sessiz sakin bir bölgede yer alan bu plajın maviliği aklınızı başınızdan çıkaracak. Plaj, Marmaris merkezinden 21 km uzaklıkta bulunuyor.
Cennet Adası Plajı
Cennet Adası, gerçekten de ismiyle özdeşleşen bir yer. Ormanın çevrelediği bir plaj sizleri bekliyor.
Marmaris merkezinden yaklaşık 25-30 dakikalık bir yolculuğun ardından Cennet Adasına ulaşabilirsiniz. Ayrıca bazı tekne turları da Cennet Adası plajına uğradığı için tekne turlarını da tercih edebilirsiniz.


Kumlubük Plajı
Turunç plajına oldukça yakın olan Kumlubük Plajı, Marmaris merkezinden 27 km uzaklıkta. Doğayla iç içe bir plaj olan Kumlubük’te plajlar gayet temiz ve denizi harika..

Marmaris Koyları
Çiftlik Koyu
Bir tatil cenneti… İçmeler’den Bozburun yönüne doğru gittiğinizde -yaklaşık 30 km- bu harika koya ulaşabilirsiniz. Buranın denizi dünyanın en temiz ve mavi plajları arasına girebilir. Sakin, huzurlu ve el değmemiş. Kalabalıktan uzak tertemiz denizin keyfini çıkarmak için Çiftlik Koyunu Marmaris tatilinizde mutlaka ziyaret edin.
Gebekse Koyu
Gebekse Koyu, Çiftlik koyunun hemen yanında yer alıyor. Buraya araçla gitme imkanının olması, denizinin ne kadar temiz olduğunu açıklamamıza yeterli. Çiftlik koyundan sandal veya tekne kiralayarak ulaşabileceğiniz Gebekse koyunun muazzam denizi resmen mavinin tonlarını sergiliyor.
Selimiye Koyu
Genellikle sessiz ve huzurlu olmasıyla bilinen Selimiye köyü, son dönemlerde sıkça tercih edilen tatil destinasyonlarından. Köydeki plajlar temiz ve sakin. Selimiye’de yöresel lezzetler de mutlaka denenmeli. Hem de Marmaris merkezine sadece 45 km uzaklıkta.

Bördübet Koyu
Marmaris merkezinden 25 km uzaklıkta bulunan bu köyde balıkçılık ve arıcılık çok yaygın. Köyün denizi harika olmakla birlikte sunduğu geleneksel lezzetler de muazzam. Tam olarak yerleşkelerin kurulmadığı bu köye henüz el değmemiş durumda. Bu yüzden elinizi çabuk tutun ve tatilinizi doğayla iç içe yaşayın.
Abdi Reis Koyu
Dalış yapmak gibi bir hayaliniz varsa sizi hemen Abdi Reis koyuna alalım. Halk arasında akvaryum da denilen bu koyde dalış için her şey elverişli. Koyun etrafındaki güzelliklerin ve denizinin keyfini çıkarırken, deniz altı güzelliklerini de keşfetmenizi tavsiye ediyorum.
Amos Koyu
Amos koyu, eski bir yerleşik Roma kenti olduğundan burada hala kalıntılar bulunmaktadır. Tarihi bir bölgede eşsiz mavilikte bir deniz keyfi yaşamak için Amos koyunu ziyaret edebilirsiniz.