Bursa Saat Kulesi ilk olarak Bursa’nın Tophane semtinde, Osman Gazi ve Orhan Gazitürbelerinin yakınında yer alan park içinde, Sultan Abdülaziz döneminde yaptırılmıştır. Bu ilk Bursa Saat Kulesi, dört kattan oluşan kare planlı bir kuledir. Kesme taşlardan yapılan saat kulesinin ikinci ve üçüncü katlarında ise bir balkon yer almaktadır. Kulenin her cephesinde sivri kemerli bir pencere ve niş, üçüncü katında; şehre bakan yüzünde de yuvarlak kadranlı bir saat bulunmaktadır. Ancak tamamen yıkılan ve günümüze ulaşamayan bu saat kulesinin ne zaman ve neden yıkıldığı konusunda net bir bilgi bulunmamaktadır.

Günümüze ulaşmış olan Bursa Saat Kulesi’nin yapımına ise yine aynı yerde, Vali Reşit Mümtaz Paşa ve Belediye Reisi Mehmet Emin Bey döneminde, 1904 yılının ağustos ayında başlanmış; tam bir yıl sonra, 1905 yılının ağustos ayında inşası tamamlanmıştır. Yeni kule de önceki kule gibi kesme taştan yapılmıştır. 33 metre yüksekliği olan kuleye, dört basamaklı yuvarlak kemeri bulunan kapıdan girilmektedir. Bursa Saat Kulesi’nin üst katlarına ahşap bir merdivenle çıkılmaktadır. Beş profilli saçağın altı parçaya böldüğü kulenin her katının cephesinde, dikdörtgen bir pencere yer almaktadır. En üst katın her bir cephesinde de yuvarlak kadranlı birer saat yer almakta olup ağırlıkla çalışan bu saatlerin çanının çapı ise 90 santimdir. Kule günümüzde, Bursa Belediyesi’nce yangın gözetleme amacıyla da kullanılmaktadır.

Bilgi Notu:Tanıtım Yazıarımız da Diğer Bir Sayfa ya Ulaşımı Kolaylaştırmak Adına Kelimeleri Linkliyoruz Bu Yazımız da Bursa Kelimesi Linkidir..Tüm Yazılarımızda Uygulanmaktadır..