Osmanlı Evi MüzesiBursa’nın Muradiye semtinde, 2.Murat Külliyesi’nin karşısında yer almaktadır. Osmanlı dönemine ait ahşap evin, zamanında 2.Murat’a ait bir köşk olduğu tahmin edilmektedir. Bu sebeple 2. Murat’ın oğlu olan İstanbul’u fatihi, Fatih Sultan Mehmet’in bu evde doğduğu bilinmektedir. Bursa’nın halen sağlam olan en eski ve en güzel evi olarak kabul edilen Osmanlı Evi Müzesi, inşası ve süslemeleri açısından 17.yüzyıl dönemini yansıtmaktadır.

Osmanlı Evi Müzesi; bodrum, zemin ve birinci kat olmak üzere üç kattan oluşmaktadır.

Müzenin bodrum katından zemin katına, ahşap bir merdivenle çıkılıp parmaklıklı geniş bir sofanın bulunduğu alana varılır. Sofanın iki yanında da birer yatak odası bulunmaktadır. Müzenin birinci katında ise konuk salonu, yemek ve harem odaları yer alır. Bu katın odaları alçak tavanlı, kışlık odalardır. Yatak odalarının tavanı özgün kalem işçilikleriyle donatılmış olup dolap kapıları ve hücreleri de serviler, çiçekler ve kafeslerle süslenmiştir.

Osmanlı Evi Müzesi’nin en renkli bölümü ise harem odasıdır. Harem odası, dışarıya açılan toplam 14 pencere ile aydınlanmakta olup odada dönemin el işlemeleri, sedef kakmalı ahşap ev malzemeleri ve porselen eşyalar yer almaktadır. Baş oda diye adlandırılan bir başka odada ise; çiçek motifleriyle süslenmiş güzel bir ahşap dolap ve geometrik dekorlu ahşap tavan, müzeye gelen ziyaretçileri büyülemektedir. Ayrıca müzenin avlusunda kesme taştan mermer yalaklı, tarihi bir çeşme bulunmaktadır.