Orhan Bey tarafından Bursa’nın fethinden sonra yaptırılan Emir Han, Bursa‘nın önemli yapılarından  biridir..

Emir Han, Osmanlı hanlarının ilk örneği olarak kabul edilmektedir. Şehrin fethinden sonra, 14.yüzyılda Osmanlı hükümdarı Orhan Gazi tarafından yaptırılmıştır. 1522 yılına kadar Eski Bezazistan, Bey Hanı ve Bezzaziye Hanı gibi isimlerle anılan han, sonraki yıllarda Emir Han adını almıştır.

Ulu Camii’nin kuzeydoğusundadır. Han, iki katlı revak ve revakların ardında yer alan odalardan meydana gelmektedir. Hanın üst katında 37, alt katında 36 olmak üzere toplam 73 odası bulunmaktadır. Birinci kattaki revakların dört köşesinde yer alan kubbelerin dışında, hanın tüm bölümlerinin üzeri tonozla örtülüdür. Duvarları iki sıra tuğla, bir sıra taşla örülü olan Emir Han’ın; alt kattaki odaları eşya deposu olarak kullanılan ve penceresi olmayan mahzenler şeklindedir. Üst kattaki odalarda ise birer pencere ve ocak bulunmaktadır. Hanın ortasında bir de mermer şadırvan bulunmaktadır.

Çeşitli dönemlerde yangın ve depremlerden oldukça zarar gören han, 1958 kapalıçarşı yangınından sonra kapsamlı bir onarımdan geçirilmiştir. Bu onarımda, Emir Han’ın Ulu Camii tarafına bir takım eklemeler yapılmış; tuvaletlerden Ulu Camii’ne çıkan bir kapı ve yine aynı bölgede bir odadan da geçiş açılmıştır. 1522 yılına kadar Bezzaziye Hanı, Eski Bezazistan veya Bey Hanı da denilen Han; Emir Bey Hanı ismini almıştır.

Günümüzde hanın alt katında, ardında mağazaların bulunduğu 25 kemer yer almaktadır. Her kemer, dükkan sahipleri tarafından duvarla bölünerek dış tezgah olarak kullanılmıştır. Dış cephesinde de birçok dükkan bulunan Emir Han’ın bu dükkanları; kemerli, kemersiz ve betonarme gibi farklı mimari tarzlarda inşa edilmiştir. Hana girişler ise doğu tarafında yer alan, oldukça derin bir kapıdan yapılmakta olup hanın içinde; tekstil ürünleri, kitap ve hediyelik eşya satışları yapılmaktadır.