Fidan Han: Çarşı ve Hanlar Bölgesi’nde Fatih Sultan Mehmet’in Sadrazamı Mahmut Paşa tarafından yaptırılan han, Mahmut Paşa veya Fidan Han olarak da bilinmektedir.
Tuzpazarı aksı üzerinde yer alır. 15. yüzyılda Fatih Sultan Mehmed’in sadrazamı Mahmud Paşa tarafından İstanbul’daki Mahmutpaşa Külliyesi’ne gelir getirmesi için inşa ettirilmiştir.
Kareye yakın büyük bir avlusu İki katlı ve odalarının önü revaklı hanın avlusunda 12 köşeli bir şadırvanın üzerinde 12 köşeli mescit bulunmaktadır.
Tuğla ve kesme küfeki taşıyla işlenmiş temiz bir duvar işçiliği vardır. Alt katta 48 oda, üst katta 50 oda bulunmaktadır. Güneyde cümle kapısı, doğuda da ahırlar bölümünün kapısı yer alır. Ancak, ahırlar bölümü günümüze ulaşmamıştır. Çarşı tarafındaki odalar haricindeki tüm odaların dışa bakan pencereleri bulunmaktadır.
Bursa’nın merkezinde açık çarşı içinde bulunan Han, son yıllarda restorasyonu yapılarak içinde barındırdığı dükkanlarla hizmete açılmıştır. Han’ın avlusu çay bahçesi olarak kullanılmaktadır.