15. yüzyıl sonlarında döneminin Niğbolu Sancak Beyi Hamza Bey’in oğlu Balibey tarafından yaptırılan han Hisar Kapı altında, Kırkmerdivenler yanındadır. Döneminde ticaretin kalbi Kapalıçarşı’daki dükkanlara mal satmak ya da mal almak için kent dışından gelen kafilelerin konaklama ihtiyaçlarını gidermek amacıyla yaptırılmıştır.

Gazi Timurtaş Paşa ve Okçu Baba Türbelerinin arasında yer alan 64 odalı han, Bursa’da üçkatlı olarak yapılmış yegane handır.

en işlek caddelerinden olan Atatürk Caddesi üzerinde yer alan Balibey Han, Belediye tarafından kapsamlı bir restorasyon çalışmasından geçirilip 2008 yılının mart ayında şehre kazandırılmıştır.

Hanın birinci ve ikinci katları 2009 yılından beri Geleneksel El Sanatları Çarşısı olarak kullanılmaktadır. Türk süsleme sanatları, el yapımı toprak ve seramikler, tesbih, Karagöz atölyesi, cam işleme, minyatür, el dokuma, rölyef ve resim gibi birçok geleneksel el sanatı handa ziyaretçisiyle buluşmaktadır. Ayrıca hanın zemin katında bir lokanta, teras katında ise kafe yer almaktadır.

Yapıldığı dönemin plazası olarak nitelendirilebilecek olan Balibey Han’ın; 1950’li yıllarda bazı bölümlerinin sığınak, 1970’li yıllarda ise bir bölümünün kahvehane olarak kullanıldığı biliniyor.

Yapının orta katında geleneksel el sanatlarından çeşitli örneklerin icra edildiği 30 adet atölye ile sergi ve toplantı salonu bulunmaktadır. En üst katta ise misafirlerine hoş bir Bursa manzarası hediye eden teras kafe hizmet veriyor. İç merdivenleri kullanamayanlar için Balibey Han teras kafeye, hanın üst giriş kapısından da girmek de mümkün. Leziz tatlılardan ufak atıştırmalıklara, farklı aromalara sahip kahve ve çay çeşitlerinden soğuk içeceklere zengin bir menüye sahip kafeteryada esintinin ve Bursa’nın tadına varabilirsiniz. Ayrıca; kahvehane’nin loca şeklinde iki kapalı odası da aile toplantıları ya da arkadaş organizasyonlarınız için hizmetinizde. İlk başkent Bursa’da 500 yıllık tarihi ile şehrin göbeğinde yükselen Balibey Han Geleneksel El Sanatları çarşısı, adımınızı attığınız andan itibaren ruhunuzu kaplayan bir huzur ile sizi büyülüyor.

Balibey Han Sosyal Tesisi’nde sizi Osmanlı mimarisinin etkileyici yapısına sahip taş duvarları ve mekana boyutsal bir zenginlik katan görkemli kemerleri ile sizi tarih sayfaları arasında yolculuğa çıkartır.


Bursa’nın sanatı kültürle; tarihi lezzet ile harmanlayan 500 yıllık bekçisi…

Balibey Han Hizmetleri: Kafeterya, Sanat Atölyeleri ve Toplantı Salonu mevcuttur.


Kapasite: Kafeterya 200 kişi, toplantı salonu 40 kişi’ye hizmet vermektedir.