Bursa‘daki  Lonca Hanı diye de bilinen Geyve Han 15.yüzyılda, Yeşil Camii’nin de mimarı olan Hacı İvaz Paşa tarafından yapılıp  Yeşil camiye gelir temin etmek için Sultan I. Mehmet’e hediye edilmiştir. 

Bir dönem Ütücüler Hanı, Payigah ve Lonca Hanı olarak da anılmıştır. İki katlı olarak inşa edilen Geyve Han, kare planlı bir avlunun etrafında sıralanan revaklar ve revakların ardında yer alan odalardan meydana gelmektedir. Hanın alt katında 26, üst katında 30 olmak üzere toplam 56 odası vardır.

Duvarları tuğla ve moloz taşla örülü olan Geyve Han’ın; kemerleri, kapıları ve ayakları tuğladan yapılmış olup saçakları üçgen tuğla frizle süslüdür. Hanın revaklarının üzeri tonozla, odalarının üzeri ise beşik tonozla örtülüdür.  Alt kattaki odalarında ikişer pencere bulunan hanın, üst kattaki odalarında ise birer pencere ve birer adet de ocak bulunur. Ayrıca hanın alt katında, üzeri kubbe ile örtülü bir mescit olup avlunun ortasında bir de mermerden şadırvan yer alır.

Geçmişten günümüze birçok onarımdan geçen Geyve Han’ın; güney, kuzey ve batı yönünde üç adet girişi vardır. 1958 yılında ciddi bir yangını atlatan handa, günümüzde toptan tekstil ürünlerinin satıldığı dükkanlar yer almaktadır.