Osmanlı İmparatorluğu‘nun kuruluş dönemine tanıklık etmiş Bursa ‘da bu döneme ait en güzel eserlerden biri Emir Sultan Külliyesi bir padişah külliyesi olmayıp, önemli bir dini ziyaret yeridir.

Emir Sultan Külliyesi, Türkiye genelinde en çok ziyaret edilen yerlerdendir. 15. yüzyılın ilk çeyreğinde Bursa ‘da yaşayan 1429’ta vefat eden Emir Sultan, Buhara’da doğmuştur.

Aslında külliye bir Osmanlı Padişahı’na ait olmayan ancak buna rağmen “Sultan” adını kullanan bir külliye. Bunun sebebi ise Yıldırım Bayezid’in kızı Hundi Fatma Hatun’un eşi olan Eyüp Sultan‘ın hem peygamber soyundan gelmesi hem de sonradan yerleştiği Bursa ’da çok sevilen ve sayılan bir ruhani lider olması.

Emir Sultan’ın türbesini de içeren Emir Sultan Külliyesi’nin asıl adı Muhammed olan Hundi Fatma Hatun’un eşi, Yıldırm Bayezid’in damadı Emir Sultan‘ın Bursa’ya 1391 yılında yerleşmesinden kısa bir süre sonra yaptırıldığı düşünülüyor.

Sonrasında Eyüp Sultan’ın eşi Hundi Fatma Hatun tarafından 1429 yılında buraya cami, hamam gibi eklemeler yapılmış.

Külliye yüzyıllar boyunca çeşitli tadilatlardan ve onarımdan geçirmiş, Emir Sultan’ın türbesi değerli süslemelerle doldurulmuş. Ve burası yüzyıllar boyunca Bursalıların ve Bursa’ya ziyarete gelen yerli ve yabancı turistlerin gözde uğrak noktalarından biri olmuş.

Emir Sultan Camii

1429 yılında yapılan tek kubbeli camiye 1507 yılında avlu ve revaklar eklenmiş. Ki Emir Sultan Camii Bursa’daki camiler arasında en büyük kubbeli olanıdır. Ancak caminin 18. YY sonunda yıkılması sebebiyle 19. YY başlarında III. Selim camiyi orijinalinin aynısı olacak şekilde tekrar inşa ettirmiş.

15 x 15 metre boyutlarındaki kesme taş ve tuğladan inşa edilen caminin 2 minaresi bulunuyor. Eskiden İznik çinileriyle süslü olan mihrap tadilatlar sırasında mermerden yapılmış ancak yine de güzelliğinden ve değerinden hiçbir şey kaybetmemiş.

Emir Sultan Türbesi

Emir Sultan Camii avlusunda, caminin hemen karşısında yer alan türbe duvarlarındaki yuvarlak kemerli büyük pencereler sayesinde bolca ışık alarak aydınlatılması ile dikkat çekiyor.

Osmanlı İmparatorluğu’nda 3 sultanın döneminde yaşamış ve toplumda son derece saygıdeğer bir konumu bulunan Emir Sultan’ın türbesi aslında orijinalinden çok uzaklaşmış ancak manevi değeri sebebiyle ziyaretçi sayısında neredeyse hiç azalma olmamış.


Türbede Emir Sultan’ın yanı sıra eşi Hundi Fatma Hatun, oğulları Emir Ali ve iki kızlarının da mezarları yer alıyor.

Emir Sultan Külliyesi Hamamı

Emir Sultan Camii ve Türbesi’nin yanında yer alan hamam yazının başında da belirttiğim gibi Emir Sultan’ın eşi Hundi Fatma Hatun tarafından 1429 yılında yaptırılmış.

Dikdörtgen şeklindeki hamamda bir soğukluk, bir ılıklık ve bir de sıcaklık gölümleri yer alıyor. Göbek taşının da yer aldığı sıcaklığın üzeri cami ile uyumlu bir kubbe ile örtülmüş.

Emir Sultan Camii ve Külliyesi Nerede ve Nasıl Gidilir?