Bursa Atatürk MüzesiBursa gezilecek yerler listemizdeki önemli müzelerden biridir. 

Bursa Atatürk Evi Müzesi, 19. yüzyılda Fransız mimarisiyle zarif bir şekilde inşa edilmiş iki katlı bir yapıdır. Atatürk’ün Bursa’ya geldiğinde kaldığı ev Bursa Belediyesi’nce satın alınmış ve 1923 yılında ikinci defa geldiğinde Atatürk’e hediye edilmiş. Atatürk, sonraki Bursa ziyaretlerinde de hep bu evde kalmış.

1938 yılında Bursa’ya son defa geldiğinde Bursa Belediyesi’ne bağışlamış köşkü.1938 yılından sonra köşk; önce belediye tarafından T.C. Emekli Sandığı’na satılmış, sonra ise 1968 yılında Emekli Sandığı tarafından Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne devredilmiştir. Köşk, Cumhuriyet’in 50.yıl dönümü olan 29 Ekim 1973 tarihinde müzeye dönüştürülüp Bursa Atatürk Müzesi olarak ziyarete açılmıştır.

Bursa Atatürk Müzesi, son dönem köşk mimarisinin en güzel örneklerinden biri konumundadır. Geniş bir bahçe içerisinde yer alan müzenin 1.katında; kabul salonu, yemek salonu ve dinlenme odası bulunmaktadır. Müzenin ikinci katında ise çalışma odası, yatak odası ve limonluk bölümü yer alır. Ayrıca mutfak ve bodrum bölümleri de bulunan müzede sergilenen eşyaların neredeyse tamamı, Atatürk’ün kullandığı orijinal eşyalardır.

  • Adres: Çekirge Mh., 16070 Bursa
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: Müze Pazartesi günleri hariç her gün, 08.00-12.00 ile 13.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.