Türkiye’nin ilk ve tek Ormancılık müzesi olan müze Çekirge Meydanına gelmeden, Altıparmak yolu üzerinde yer alan Saatçi Köşkü, Ormancılık Müzesi olarak hizmet vermektedir.

Köşk mimari olarak 19. yüzyıl sivil mimarisinin en güzel örneklerindendir.

Saatçi köşkü olarak anılan bu yapı, Bursa esnaflarında Saatçi Ali Efendiye aittir.Saatçi Köşkünün yapımına ait pek bilgiler bulunmamakla birlikte, yapının mimari özellikleri, tavan freskleri gibi detaylar, yapının Fransız Barok tarzında ve 19. yüzyılın sonlarında yapıldığını işaret ediyor.

Saatçi Köşkü, Bahçesi şadırvanı ve çeşitli ağaçları ile görülmeyi değer güzelliktedir. Saatçi köşkü uzun yıllar konut olarak kullanılmış 1939-1949 yıllarında Bursa Orman Okulu olmuş ve 14 dönem mezun verdikten sonra öğretime kapanmıştır. Saatçi Köşkü öğretime kapandıktan sonra Ziraat Vekaletine bağlı olarak Orman Müdüriyet-i Umumiye Orman Baş Müdürlüğü binası olarak 1983 yılına kadar hizmet görmüştür. Orman Baş Müdürlüğünün Yalova Yolu üzerinde ki yeni yerine taşınması nedeniyle Saatçi Köşkü 16.08.1983 tarihi ile Ormancılık Müzesi Şefliği adı altında hizmete açılmıştır.

Ormancılık Müzesine girdiğinizde solda ki ilk odada doldurulmuş hayvanlara rastlıyorsunuz, ayının hikayesi yer alıyor.Sonra börtü böcek gibi hayvanlar yer alıyor.Ormancılık Müzesinde genel olarak bitki türleri, 10-12 milyon hatta 14 milyon yıllık yaprak fosilleri bulunmakta.Ve yine Asaf Cemal Bey adında yurt dışında ilk defa ormancılık tahsili alan kişinin resmi de bulunmaktadır.

Ormancılık Müzesi, Çelik Palas Otelden biraz daha ileri de aynı yol güzergahı üzerinde, Çekirge Meydanına gelmeden sol kısımda bulunmaktadır.Müzeye giriş ücretsizdir.