Bursa‘nın önemli müzelerinden olan Karagöz Müzesi; tarihi Karagöz Hacivat kültürünü yaşatmak adına 1997 yılında, eskiden içinde trafo bulunan bir binada açılmıştır.  Binanın misyonu konumu nedeniyle hemen belirleniyor, çünkü Bursa’nın kültürel simgesi olan Karagöz anıtı hemen karşısında. Dolayısıyla adı da Karagöz Evi. Yıllarca göz ardı edilen Türk Gölge oyunu artık kahramanının adını taşıyan bir eve, biz Bursalılarda yeni bir mekâna kavuşuyoruz böylelikle. Binada Karagöz gösterilerinin yapılacağı bir gösteri salonu, Karagöz – Hacivat galerisi, kukla galerisi, ihtisas kütüphanesi ve Tasvir yapım atölyesi yer alıyor.

Bursa ’yla özdeşleşmiş kişilikler olan Karagöz ve Hacivat’ın, Osmanlı hükümdarı Orhan Gazi döneminde yaşadıkları rivayet edilir. Yine bir rivayete göre Karagöz ve Hacivat’ın, Bursa ’da bir caminin yapımı esnasında; cami yapımına yardımcı olmadıkları gibi çalışan işçileri de meşgul ederek caminin zamanında tamamlanmasına engel oldukları için başları kesilerek idam edilmişlerdir. Karagöz ve Hacivat’ın herkes tarafından tanınmasını sağlayan kişi ise Karagöz ve Hacivat’ı çok seven, ölümleri üzerine onların kuklalarını yapıp perde arkasından oynatmaya başlayan ve gölge oyununun kurucu kabul edilen Şeyh Küşteri’d

14 Haziran 1997, Bursa yeni bir kültür merkezine kavuşuyor. Çekirge caddesi üzerinde yer alan ve yıllardır atıl duran eski trafo binası, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı tarafından yeniden yapılandırılarak Sanat Evi olarak hizmete sunuluyor.

Aynı yıllarda kurulan UNIMA Bursa Şubesi de, Karagöz meşalesini eline alıp birbiri ardı sıra gerçekleştirdiği gösterilerle,ülke çapında ustaların katılımıyla düzenlediği çıraklık ve ustalık kurslarıyla Karagöz Evi’ni adına yaraşır bir düzeye çıkarıyor. Karagöz Evi kısa sürede, geleneksel gölge oyununu yeniden canlandıran bir mekâna dönüşüyor.

Ve 2007, Bursa Karagöz Evi on yılı geride bırakıyor ve onuncu yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından  müzeye dönüştürülen Karagöz Evi,artık Karagöz Müzesi olarak hizmet veriyor.  Karagöz sanatını yarınlara tüm pırıltısı ile ulaştırabilmek için yeni bir misyon üstleniyor.

Adres ve Konum Bilgileri

Çekirge Mahallesi, Çekirge Cd. No:159, 16265 Osmangazi/Bursa