Güzelliği ile filmlere ve şiirlere esin kaynağı olmuş Boğaz manzarasının vazgeçilmez yerlerinden biri de kuşkusuz Kız Kulesi’dir.

Hareketli tarihi ve eşsiz manzarası, adına türlü türlü efsanelerin türetildiği kuleyi en az Topkapı SarayıSultanahmet Camii kadar ilgi çekici hale getiriyor. 

Salacak açıklarındaki küçücük bir adanın üzerine inşa edilmiş olan kule, pek çok efsane barındırıyor. Bunlardan biri, kuleye adını da vermiş olan (Leander’s Tower) Leandros efsanesi’dir. Aralarındaki denize meydan okuyan aşıklar Leondros ve Hero’nun hikayesi trajediyle bitecektir. Fırtınalı bir gecede, Leondros kulede ışık yandığını görünce, sevgilisi Hero’nun kendisini çağırdığını düşünür ve denize atlar. Oysaki bu kez ışığı yakan Hero değil, aşıkların her gece gizlice buluştuğunu anlayan bir başkasıdır ve ışığı söndürüverir. Leondros, Boğazın dalgalarına gömülür; bunun acısına dayanamayan Hero ise kuleden atlayarak hayatına son verir. Efsanenin sonunda aşıklar adına kulenin olduğu yere bir deniz feneri yapılır.

Tarihi M.O. 24 yılına dek uzanan Kız Kulesi, uzun tarihi boyunca savunma kalesi, sürgün istasyonu, hapishane, karantina odası, radyo istasyonu, vergi noktası ve deniz feneri olarak kullanılmış. Osküdarclan sembolü olan kule, 2000 yılında özel bir şirket tarafından restore edildikten sonra gün içerisinde kafe ve restoran olarak hizmete açılmıştır.

Kız Kulesi nerede ve nasıl gidilir?
Adres: Üsküdar Salacak Mevki, Üsküdar/İstanbul

Her gün saat 09:00-19:00 arası açıktır.