Bir çok duvar afişlerini ve kartpostal kapaklarını süsleyen Galata kulesi ve Kız kulesi‘ni duymayanımız yoktur herhalde. İstanbul’un simgesi haline gelen Galata Kulesi, dünyanın en eski kuleleri arasında sayılıyor.

Bizanslılar’ın Megalos Pyrgos (Büyük Burç), Cenevizliler’in Christtea Turris (İsa Kulesi) dedikleri kulenin adının Yunanca’da “süt” anlamına gelen “gala” kelimesinden türetildiğine inanılıyor. Yapıya adını veren kelimenin Trakya kökenli ya da İtalyanca olabileceğine dair görüşler de bulunuyor.
İstanbul gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazı tarihi yapı, 69,90 metre yüksekliğe sahip.

Duvarlarının kalınlığı 3,75 metre olan kulenin iç çapı 8,95, dış çapı ise 16,45 metre. Gövdesi işlenmemiş moloz kullanılarak inşa edilen yapının ağırlığının yaklaşık 10 bin ton olduğu düşünülüyor.
Galata Kulesi, ilk olarak Bizans İmparatoru Anastasius Oilosuz tarafından inşa ettirilmiş. 528 yılında tamamlandığında ahşap yapıdan fener kulesi olarak istifade edilmiş. Ancak bölgede meydana gelen yangın felaketi yapıyı tamamen kullanılamaz hale getirmiş.

Tıpkı Yerebatan Sarnıcı ve Kız Kulesi gibi Galata için de İstanbul halkı efsaneler türetmiş. Zaman içerisinde geniş kitlelere yayılarak yapıya olan ilginin artmasını sağlayan bu şehir efsanelerinin ilki, evlilik üzerine. Eskiden halk arasında, kuleye ilk kez çıktığınızda yanınızdaki sevdiğiniz kişiyse o kişi ile mutlaka evleneceğinize inanılıyormuş.Galata Kulesi Ziyaret Saatleri & Restaurant

Haftanın her günü sabah 09:00 – 19:00 arasında gezmek için uygun durumdadır. Kulenin 9. katı gündüzleri Kafeterya, Akşamları ise 20:00 – 00:30 arası Restaurant olarak hizmet veriyor. Özel gününüzde gitmek isterseniz muhakkak rezervasyon yaptırmayı unutmayın.

İSTANBUL HAKKINDA