Kariye Müzesi, Edirnekapı’da bulunan İstanbul‘un önemli müzelerinden biridir. Chora Kilisesi’nden müzeye dönüştürülen bu yapının isminin Osmanlıca’da “şehir dışı, köy” anlamına gelen “Karye” kelimesinden geldiği düşünülmektedir. Chora Kilisesi inşa edildiği dönemde şehir sınırlarının dışında kalmıştı. Hz. İsa’nın mekanı olarak kabul edilen Kariye’nin tarihinin 6. yüzyıla dayandığı bilinmektedir.

Kariye’deki mozaik ve freskler Doğu Roma resim sanatının son dönemine (14. yüzyıl) ait en güzel örneklerdir. Bu mozaik ve fresklerdeki derinlik, figürlerin hareket ve plastik değerlerinin verilişi oldukça başarılıdır.

Osmanlı döneminde kiliseden camiye dönüştürülen yapılardandır. Yaklaşık 537 yıl cami olarak kullanılan Kariye, 1948 yılında müzeye dönüştürülmüştür. Kilise, cami ve müze gibi bir süreç yaşayan Kariye Müzesi, İstanbul gezilecek yerler listenizde mutlaka yer alması gereken yerlerden biridir.

Kariye Müzesi Ziyaret Bilgileri

Adres: Ayvansaray Mah. Kariye Camii Sok. No:26 Fatih İstanbul

Ulaşım: Müzeye metrobüs ya da tramvay ile ulaşabilirsiniz. Edirnekapı’dan yürüyerek Kariye Müzesi’ne ulaşabilirsiniz.

Ziyaret Gün ve Saatleri: Çarşamba günleri hariç yaz döneminde 09:00 – 19:00, kış döneminde 09:00 – 16:30 arasında ziyaret edilebilir.

Adres ve Konum Bilgileri

Dervişali Mahallesi, Kariye Cami Sk. No:8, 34087 Fatih/İstanbul