Otel ve Mekan SeçOtel ve Mekan Seç

Müze

Bursa Müzeleri

imageframe-image

Merinos Tekstil Sanayi Müzesi

Kentin kültürel mirası yaşatma ve koruma projeleri kapsamında 14 Ekim 2011 tarihinde kapılarını ziyaretçilerine açan Merinos Tekstil Sanayi Müzesi, dört ana bölümden oluşuyor. Her bölümde sırası ile Merinos koyunundan alınan kirli yün yapağının hangi aşamalardan geçerek yünlü kumaşlara dönüştüğünün hikâyesi anlatılmaktadır. Merinos Tekstil Sanayi Müzesi’nde günler dolu dolu geçiyor. Müzede yapılan atölye çalışmaları çocukların eğlenceli vakit geçirmesi sağlarken anne babalara da tekstil tarihini keşfetme imkânı sunuyor. Pazartesi hariç haftanın her günü saat: 09:30-17:30 saatlerinde açıktır.

Merinos AKKM Doğu Kapısı Girişi Osmangazi/BURSA

Bursa Göç Tarihi Müzesi

Bursa Göç Tarihi Müzesi, 8 bin 500 yıllık göç tarihinin masaya yatırıldığı ve ziyaretçilerin göçlerle ilgili olarak ayrıntılı şekilde bilgilendirildiği; arşivler taranarak, göç etmiş ailelerle sözlü tarih çalışması kapsamında görüşülerek, üniversitelerin desteği alınarak, çok önemli bir birikim ortaya çıkartıldığı farklı bir müze konseptine sahiptir. Göçler sırasında yaşananları yansıtan, canlandırılmış örneklerle de gelecek kuşaklara aktarılabilecek nitelikte, yeni bir kent hafızası niteliğindedir. Kronolojik tarihe göre düzenlenen bölümlerde, son dönem Balkanlardan, Kırım’dan ve Kafkaslardan yaşanan göçler de müzedeki yerinde izlenime sunulmuştur. Müzede ayrıca göçlerin Bursa’ya kazandırdıkları ve farklı kültürlerin bir arada yaşamasının şehre katkıları yer almaktadır.
Pazartesi hariç haftanın her günü saat: 09:30-17:30 saatlerinde açıktır.

Merinos AKKM Doğu Kapısı Girişi 2. Kat Osmangazi/BURSA

imageframe-image
imageframe-image

Bursa Bıçakçılık Müzesi

700 yıllık süreçte birbirinden farklı nitelikleriyle 150 yakın çeşidi olduğu bilinen Bursa bıçağının en değerli örnekleri müzede sergileniyor. Kendine has özellikleriyle dikkat çeken Bursa bıçağının sap malzemesi ve işlemesinde, namlu süslemelerinde, hatta Türk kılıcı özellikleri taşıyan bazı bıçak türlerinin tipolojilerinde Bursa’ya özgü, oluşturulmuştur. Müzede bal mumu heykellerle birebir şekilde geçmiş dönemdeki bıçak ustaların zanaatını ifade ettiği mekânlar da canlandırılmış. Dönemin ünlü bıçak ustalarından olan Remzi Sarıçetin ürettiği ve üzerine ismini işlediği Bursa bıçağını 1922’de Mustafa Kemal Atatürk’e, Ankara’ya göndermişti. Bu bıçak aynı zamanda Milli Mücadele’de Bursa olarak sizinleyiz mesajını taşıyordu. Atatürk’ün yazdığı bu mektup her kelimesiyle, her satırıyla Bursalı bıçakçıların onur nişanesi oldu. Remzi Usta’nın Atatürk ile olan karşılıklı mektuplaşması müzede unutulmayarak anı köşesi oluşturulmuştur.
Pazartesi hariç haftanın her günü saat: 09:30-17:30 saatlerinde açıktır.

Hocalızade Mah. Rakım Efendi Sok. No:7 Osmangazi/BURSA

Yazar Hakkında

94 Gönderiler

Bunları da beğenebilirsin

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Tüm alanlar zorunludur.