Tarihi Yarımada’nın merkezinde bulunan Beyazıt Camiiİstanbul Gezilecek Yerler arasında ilk sıralarda yer alır. Sultan II. Beyazıt tarafından inşa edilen cami, İstanbul ’da Merkezi bir alanda yer almaktadır. Semti adıyla aynı olan Beyazıt’tır. Bizans döneminde Theodosius Forumu olarak bilinen en büyük meydanında yer alır.Cami ile birlikte aynı zamanda toplumun ihtiyaçlarını karşılayacak bir külliye inşa edilmiş.Bulunduğu alanın çevresine dağınık bir şekilde inşa edilen Beyazıt Külliyesi, Fatih ve Süleymaniye Külliyesi ile birlikte İstanbul ’a inşa edilen en büyük külliyelerden birisi konumunda.

Cami içerisinde; hamam, medrese, tabhaneler, sıbyan mektebi ve kervansaray bulunmaktadır. Caminin külliyesinin inşası dağınıktır. Kesin olarak mimarının kim olduğu bilinmemekle beraber, ünlü mimarlardan, Mimar Hayrettin, Mimar Yakupşah, Mimar Sultanşah ya da Mimar Kemaleddin tarafından yapıldığı konusunda söylentiler vardır. Caminin haziresinde II. Beyazıt’ın mezarı yer alır.

Adres ve Konum Bilgileri

Beyazıt Mh., Ordu Cad., 34126 Fatih/İstanbul

Beyazıt Camii Tarihi
İstanbul ’un fethinin ardından şehirde Selatin Camii kurulmuştur. İstanbul’da 1509 senesinde meydana gelen büyük deprem ardından hasar gören Camii’nin küçük onarımının ardından, ileriki senelerde onarımını Mimar Sinan tamamlamıştır. Mimar Sinan’ın Camii’yi güçlendirmek için kemer inşa ettiği bilinir. 1683 yılımda çıkan yangın sonucunda minare külahları tutuşmuş, 1743 yılında minaresinden birine yıldırım düşmüştür. Camii zarar görmüştür. Camii’nin merkezi yerde bulunması üzerine esnaflar bu çevrede hizmet vermeye başlamıştır.