Hünkâr Köşkü, Bursa ’nın güneyinde Yıldırım ilçesine bağlı Uludağ eteklerindeki Temenyeri parkının güney-üst kesiminde şehre hâkim bir noktada yer alır. Yapı 1844 yılında dönemin Osmanlı padişahı Sultan Abdülmecid döneminde av köşkü olarak yaptırılmıştır.

Padişah Abdülmecid’in Bursa ’yı onurlandıracağı haberi üzerine kentin güneyindeki Keşiş dağı (Uludağ)  eteğindeki Hüsamettin Dergâhı yakınında ve Gökdere’nin doğusunda kalan Ebu Şahme Şeyhi Hasib Efendi’nin  (bazı kaynaklarda Şerif Efendi ) bahçesinde 19 gün gibi çok kısa bir sürede acele inşa edildiği bilinmektedir. 29 Haziran-2 Temmuz 1844 tarihleri arasında Abdülmecit, 18 Nisan 1862 tarihinde Abdülaziz ve 23 Ağustos 1909 yılında V. Mehmet Reşad konaklamışlardır.

Atatürk’ün Hünkar Köşkü’nü 1922, 1925, 1931 ve 1935 yıllarında ziyaret etmesi üzerine köşk; Atatürk Köşkü ve Cumhuriyet Köşkü olarak da anılmıştır.

Köşkün giriş holünün karşısındaki kapıdan köşkün kabul salonuna geçilir. Tavan ve duvarlarında kalem işi süslemelerin yer aldığı kabul salonunun, doğusundaki kapı Atatürk’ün yatak odasına ait olan kapıdır. Atatürk’ün yatak odasında; baş kısmında K&A ibaresinin yer aldığı bir karyola, karyolanın üzerinde halka hitaben yaptığı konuşmanın resmi ve Atatürk’e ait olduğu bilinen rugan terlikler bulunmaktadır. Hünkar Köşkü’nde, Atatürk’ün çalışmaları için kullandığı çalışma odası ise oldukça sade olup odada bir adet çalışma masası, kanepe, sehpa ve sehpanın üzerinde çay fincanı yer almaktadır. Ayrıca köşkte; ortasında küçük bir havuzun bulunduğu havuzlu salon ve 14 sandalye, oval ceviz bir masa ile odanın tam ortasında, tavanın merkezinde bir aslan figürünün yer aldığı yemek odası bulunmaktadır. Yemek odasında yer alan bu aslan figürü; resmin çiziminde kullanılan perspektif tekniğinden ötürü, figüre bakılan her açıdan, bakan kişiye dönük olarak görülmektedir. Bu figürden dolayı oda,Aslanlı Oda adıyla da anılmaktadır. Köşkün dış cephesinde ise bekçi ve danışma odası, çevresi Kütahya çinileriyle kaplanmış bir çeşme ve garaj yer almaktadır.

Cumhuriyet’in ilk yıllarından bu yana, içindeki eşyalar da dahil olmak üzere çeşitli onarım çalışmalarının yapıldığı köşk, son olarak 1995 yılında kapsamlı bir restorasyon çalışmasından geçirilmiştir. 29 Mayıs 2003 tarihinde ise köşk, müze olarak ziyarete açılmıştır. Ayrıca 2011 yılında Hünkar Köşkü’nün tesis binası yenilenmiş ve binaya bir restoran eklenerek halkın hizmetine sunulmuştur.

Adres ve Konum Bilgileri