Osmanlı dönemine ait mimari eserler arasında önemli bir konuma sahip bulunan Beykoz Kasrı, batılı mimari detayların Osmanlı geleneksel sanatlarıyla harmanlandığı eserler arasında yer alır. İnşası yaklaşık 11 yıl süren yapı Mısır Valisi Kavalalı Mehmet Ali Paşa tarafından yaptırılmıştır. Padişah Abdulmecid’e hediye niyetiyle yapılsa da onun vefat etmesi ile Abdulaziz’e verilmiştir.

Beykoz Kasrı Sultan için yapılmış olsa da, devlet erkanının ikamet ettiği mekan olarak kullanılmamıştır. Elçilerin kabul edilmesine yönelik kullanılan mekan daha sonra Darul Eytam, yani yetimler yurdu olarak kullanılmaya başlanmıştır. Cumhuriyetin ilanıyla beraber burası, sağlık ocağı olarak kullanılmıştır.

Beykoz Kasrı Mimari Özellikleri

Mimarlar Nigoğos ve Sarkis Balyan’ın yaptığı yapı iki katlıdır ve simetrik detaylara hakimdir. Ahşap sanatının önemli incelikleri kullanılmıştır. kasr, neo klasik mimari ile yapılmıştır.

Dış cephesindeki gösterişli varak ve taşların İtalya’dan temin edildiği kayıtlarda yer almaktadır. Bunlarla beraber iç döşemelerde altın kaplamalar kullanılmıştır. Beykoz Kasrı, önemli özellikleri sebebiyle TBMM Milli Saraylar idaresine verilmiştir. Kısa zamanda restore edilerek, neo-klasik mimari detayların korunması sağlanmıştır.

Beykoz Kasrına Nerede, Nasıl Gidilir?

Beykoz Kasrı cumartesi hariç haftanı her günü ziyarete açıktır. Pazar günleri ise açık büfe kahvaltı programı yapılmaktadır.

Adres:

Yalıköy, 34825 – Beykoz / İstanbul

Beykoz Kavacık’ta yer alan kasır ulaşım oldukça rahattır. Avrupa yakasından gelecek kişiler Mecidiyeköy 121A veya 121B numaralı otobüslere binerek, Kavacık merkeze ulaşabilirler. Buradan 15A numaralı otobüslere binmeleri ve Servi Burnu durağında inmeleri Beykoz Kasrı’na ulaşmak için yeterlidir. Bununla beraber Avrupa yakasından arabasıyla gelmek isteyenler Fatih Köprüsü üzerinde Kavacık tarafına ulaştıklarında Beykoz Kasrı yönüne sapmaları yeterli olacaktır.

Anadolu yakası Üsküdar, Ümraniye veya Kadıköy gibi yerlerden Beykoz’a direk otobüs hattı vardır. Kadıköy üzerinden 15BK, Üsküdar üzerinden 15, Ümraniye üzerinden de 11H numaralı otobüslerle Beykoz’a ulaşmak mümkündür. Beykoz durağında inildikten sonra 15A ile Servi Burnu durağına gidilmesi gerekir.

Adres ve Konum Bilgileri