Soğukçeşme Sokağı, Topkapı Sarayı’na bitişik bulunan tarihi ve Trafiğe Kapalı Bir Sokatır. İstanbul’un saklı kalmış güzelliklerinden; Soğukçeşme Sokağı Cumbalı ve az katlı tarihi evleri ile şirin bir görüntü oluşturan bu sokak, kurulduğu dönemde saray personeli ve varlıklı ailelerin ikametgahı olarak kullanılmaktaydı. Adını, bu sokakta bulunan III. Selim dönemine ait 1800 tarihli mermer bir Türk çeşmesinden almıştır.
Gülhane Parkı, Topkapı Sarayı ve Ayasofya üçgeninde bulunan bu sokak, Eminönü ve civarında görülecek yerlerdendir. Sokakta on iki tane ev bulunmaktadır. Bu evlerden biri eski Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk’ün doğduğu evdir.

  1. Selim döneminden miras kalan Soğukçeşme Sokağı, Osmanlı devletinin 400 yıllık idarî merkezi olan Topkapı Sarayı’nın gölgesinde, Ayasofya Camii’nin hemen arkasında gizli kalmış bir adrestir. Sokak, Arnavut kaldırımları ve Sur-ı Sultanî’ye yaslanmış tarihî evleriyle mâzinin izlerini taşıyor. Tarih kokan sokak Soğukçeşme, Eski İstanbul’un bütün özelliğini taşıyan 10 eve sahiptir. Vaktiyle saray personelinin konakladığı bu evler, günümüze restore edilerek gelmiş. Sokakta bulunan Osmanlı yapısı iki âbidevî kapı ise Ayasofya Camii’nin ibadete açık olduğu dönemden yadigârdır. Osmanlı padişahlarından 3. Selim’in Topkapı Sarayı’ndan Ayasofya Camii’ne gitmek için kullandığı bu sokak ve kullandığı kapılar geçen zamana rağmen heybetini koruyor.
İstanbul Kitaplığı da Soğukçeşme’de

Soğukçeşme Sokağı’nda yer alan bir diğer önemli yapı ise İstanbul Kitaplığı. Kütüphane, geçtiğimiz yıllarda yitirdiğimiz, İstanbul’un birçok sokağı ve bölgesi için önemli ve anlamlı projelere imza atmış olan, İstanbul aşığı Çelik Gülersoy tarafından kuruldu.Dünyanın farklı ülkerinden yazarların İstanbul hakkında yazdıklarıyla dolu olan kitaplık, 1986’dan bu yana hizmet veriyor.

Kitaplık, İstanbul’un dillere destan güzelliğini, tarihini ve kültürel mirasını dev arşiviyle Soğukçeşme sokağında yaşatıyor. Osmanlı evleri, kapılarını zamanında önemli misafirlere de açmış. İspanya Kraliçesi Sophia’nın Soğukçeşme Sokağı’ndaki evlerden birinde konaklamıştı. İstanbul’un tarihî mekânlarından olan Soğukçeşme Sokağı, Osmanlı medeniyetinin seçkin yüzü olarak varlığını halen koruyor.

1990 yıllında kapılarını ziyaretçilere açan kütüphanede, İstanbul hakkında 10 bini aşkın nadir kitap yer alıyor. İstanbul’un köklü tarihinin tüm tanıklarına rastlayabileceğiniz bu kütüphanede, tarihi bir mekânda kitap okumanın tadına varabilirsiniz.

Topkapı Sarayı’na sırtını yaslamış köşkler bambaşka bir tarihi devire götürüyor insanı. Güzel, sessiz, sakin bir sokak. İnsanlar köşk kapılarının önünde fotoğraf çektiriyor ve kapı önlerinde oturup sohbet ediyorlar burada. Civara gelirseniz, diğer tarihi yapıları gezmeden buraya da mutlaka bir uğrayın.

Adres ve Konum Bilgileri