Sultanahmet Camii’nin hemen arkasında kalan arastanın bir diğer adı da Sipahiler Çarşısı’dır. Çarşıda halı, kilim, takı ve el yapımı ürünlerin satışının yapıldığı birçok yer bulunmaktadır. Bu ismin verilmesinin nedeni, burada dönemin sipahileri için ürünler satılırmış ve bundan dolayı da Sipahiler Çarşısı adını da almış. Sipahi Çarşısı olarak da bilinen çarşının iki tarafında 70 kadar dükkan yer almaktadır.

Arasta Ne Demek?

Günlük hayatta çok sık karşılaşmayacağımız türden bir kelime olan arasta anlam olarak; üstü örtülü çarşıların eski adıdır. Bizans dönemine ait yapıların üzerine inşa edildiği düşünülen Arasta Çarşısı 1930 yılında yanmıştır. Bundan sonra uzun süre kullanılmayan çarşı 1980 yılında restore edilerek tekrar hizmete açılmıştır.

Arastaya gezmeye gelenlerin çoğu öncelikle Sultanahmet ve Ayasofya’yı gezdikten sonra buraya uğruyor. Muhteşem mimari yapıların büyüsünden kurtulamadan pazara gelenler burada bir başka havaya giriyorlar.

Çarşının çevresinde İstanbul gezilecek yerler listemizin en önemli gezi noktalarından olan Ayasofya MüzesiSultanahmet Camii ve Yerebatan Sarnıcı gibi gezi noktaları yer alır.

Adres ve Konum Bilgileri