Sepetçiler Kasrı, Sultan III. Murat döneminde inşaa edilmiş olup günümüzde ise Yeşilay tarafından kullanılmaktadır. Topkapı Sarayı‘nın kıyı köşklerinden birisidir.

Sepetçiler Kasrı Hakkında Bilgiler

Ülke tarihimizin en önemli tarihi dokularından bir tanesi olan Sepetçiler Kasrı, 1643 yılında Sultan İbrahim’in emri üzerine Hassa Başmimarı Kasım Ağa’nın mimarbaşılığı ile inşa edildi. Topkapı Sarayı’nın dış kısmında denizin hemen dibinde konumlanan kasrın adının dönem itibariyle o bölgede bulunan sepetçi esnafından aldığı söylenir. İsmin verilişine dair diğer bir rivayetse sepetçiliğe merakıyla bilinen Sultan İbrahim’e sepetçilerin bir şükran göstergesi olarak kasrın yapımına destek sağlamalarıdır. Divanhânesinde saz âlemlerinin yapıldığı bilinen kasır muhtemelen hanedan ve özellikle harem halkının donanma merasimlerini izlemesi için inşa edilmiştir. Nitekim bu durum benzer amacı taşıyan Yalı Köşkü’nün yapıya yakınlığını da açıklar.

Kasrıda yer alan kitabeye göre 1643 yılında Sultan İbrahim tarafından yeniden inşa edilmiştir. Sultan İbrahim’in emri ile birlikte inşa edilen yapı, Kasım Ağa imzası taşımaktadır ve bu isim yapının inşasında baş mimar olarak görev almıştır. Mimari dokusu ele alındığı takdirde Osmanlı mimarisinin yanı sıra Bizans mimarisini yansıtan çizgilere sahip olduğunu da görebiliyoruz. Sahip olduğu kubbe ve minareler ile birlikte çoğu zaman bir ibadethane görüntüsü sergilediğini de belirtmekte fayda var.

Sarayburnu’nda bulunan ve İstanbul’dan Marmara Denizi’ni izlemeye en hakim noktada konumlanan Sepetçiler Kasrı, 17, 18 ve 19. Yüzyıllarda çeşitli tamirler gören yapı, günümüzde ana hatlarıyla üç çıkmalı, kubbeli kare mekânla buna bitişik giriş bölümü ve tek çıkmalı, dikdörtgen bir mekândan oluşmaktadır. Kasrın dış mimarisi günümüzde oldukça sadedir. Girişin sağlandığı basık kemerli kapının köşesinde bulunan mermere oyulmuş kum saati tezyinatı dışında bir süsleme programının izlenmediği cephelerin bu kadar sade yapılmadığı düşünülebilir. İnşa edildiği dönemde gösterişli bir bezemeye sahip olduğu düşünülen kubbenin yanı sıra kasrın iç dekorasyonunun da zengin olduğu 18. yüzyıl masraf defterlerinden anlaşılmaktadır. Bir dönem de Gülhane Tıbbiye Mektebi’nin ecza deposu şeklinde kullanılan, ancak mektep taşındıktan sonra kendi haline terkedilen Sepetçiler Kasrı 1960’lı yıllarda restore edilmiştir. 1980 onarımından sonra yapının alt katı restoran, üst katı Uluslararası Basın Merkezi olarak hizmet vermektedir. Günümüzde Yeşilay Genel Merkez binası olarak kullanılmaktadır.

Düğün Organizasyon

Tarihi yapı, düğün ve benzeri organizasyonlara da ev sahipliği yapıyor. Muhteşem boğaz manzarası eşliğinde misafirlerinizi ağırlamak isterseniz eğer sizlerde bu adresi tercih edebilirsiniz. Düğünlerin yanı sıra mezuniyet, gala ve kokteyl tarzı özel davetler için de binlerce insanın bu eşsiz tarihi yapıyı tercih ettiğini belirtmek gerekiyor.

Kahvaltı Organizasyon

Deniz manzarası eşliğinde kahvaltı yapmak isteyen gruplar için tercih edilebilecek en güzel adreslerden biri olan Sepetçiler Kasrı, kalabalık organizasyonlar konusunda da beklentilerinize yanıt verecektir.

Adres ve Konum Bilgileri