Bursa’nın muhtelif noktalarında dağınık haldeki bir çok iş kolundan atölye ve imalathaneleri bir noktada toplamak, onların eğitim, altyapı, haberleşme ve enerji gibi ihtiyaçlarının giderilmesi için, izin ve projeleri hazırlanan sanayi sitemizin mevcut konumu kazanması için kooperatifçe satın alınan 171 dönüm arazi ve Arsa Ofisi Genel Müdürlüğü’nden temin edilen 1084 dönüm arazi ile toplamda 1255 dönüm arazi üzerinde site inşaatı başlatıldı.

1977 yılında temeli atılan, 1981 yılında alınan kredi ile inşaatı hızlanan sanayi sitemizin 1989 yılında Merhum Cumhurbaşkanımız Turgut Özal tarafından açılışı yapıldı ve sahiplerine teslim edildi.


95 Blok, 2 bin 218 işyerinin bulunduğu ve tam kapasite çalışan sitemizde oto bölümü,metal bölümü, ağaç işleri (mobilya) ve döküm olmak üzere dört ana meslek grubuna hizmet veriyor. Sitede yaklaşık 14 bin kişi istihdam ediliyor. 267 sosyal donatı alanının bulunduğu site, aynı zamanda bankalardan, çıraklık okuluna, lokantalardan, satış acentaları ve imalathanelere, emniyet ve sağlık biriminden, KOSGEB ve İtfaiye İşletmesine kadar tam bir entegre tesis durumundadır ve aynı zamanda Türkiyemizin en büyük açıkhava ticaret merkezidir.


1255 dönüm arazinin 403 dönümü inşaat alanı, 556 dönümü site içerisindeki yollar, 240 dönümü yeşil alan ve 44 bin metrekarelik otopark alanından oluşmakta olup; Türkiyemizin,Bursamızın en önemli örnek sanayi sitelerinden biridir.

Benzer iş kollarında çalışan işletmelerin aynı sanayi sitesi içerisinde toplanmasıyla, bölgesel ihtiyaçlar daha kolay ve daha ekonomik olarak karşılanmaktadır. Sanayi sitemizde yetişen esnaflar ekonomik güçlerini arttırarak büyümekte ve çevremizde bulunan organize sanayi bölgelerine geçmektedir.
Adres ve Konum Bilgileri