Otel ve Mekan SeçOtel ve Mekan Seç

Bursa Hakkında

Bursa gezilecek yerler açısından; gerek tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olması gerek Osmanlı Devleti'ne başkentlik yapması sebebiyle Türkiye'nin en önemli şehirlerinden biridir.
Tarihi yüzlerce yıl öncesine dayanan mekanlar, müzeler, doğal güzellikler, parklar ve tarihi eserler sayesinde Bursa şehri, yerli ve yabancı turistler için bir çekim merkezi konumundadır.

Bursa gezilecek yerler listesinde yer alan tüm yapıların fotoğraflarını üstteki görselde sıralı bir şekilde bulabilirsiniz. Listedeki önemli gezi noktaları hakkında detaylı bilgi almak isterseniz ilgili bağlantıları kullanabilirsiniz.

Bursa Ulu Camii : Türkiye'nin en ihtişamlı ve en önemli tarihi yapılarından biridir. Yıldırım Bayezid tarafından yaptırılan caminin inşası 1399 yılında tamamlanmıştır.

Muradiye Camii ve Külliyesi: Şehrin Osmanlı sultanları tarafından yaptırılan son külliyesi olan Muradiye; cami, imaret, hamam, medrese ve türbelerden oluşmaktadır.

Yeşil Camii ve Külliyesi: Bursa gezilecek yerler listemizdeki bir diğer önemli dini yapı. 1419 yılında önce cami bölümü inşa edilmiştir.

Yeşil Türbe: Bursa 'nın sembol yapılarından biridir. 1421 yılında Sultan Mehmed Çelebi tarafından yaptırılan yapı şehrin bir çok bölümünden görülebilmektedir.

Emir Sultan Camii ve Külliyesi: 15. yüzyılda, Yıldırım Bayezid'in kızı Hundi Fatma Hatun tarafından kocası Emir Sultan adına yaptırılmıştır. En çok ziyaretçi alan yerlerden biridir.

Yıldırım Camii ve Külliyesi: Osmanlı'nın devletten beyliğe geçişinin mimari bir göstergesi olan bu külliye; Bursa Ovası'na hakim bir tepede yer almaktadır.

Bursa Kalesi: Milattan önce 1.yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen kale; Roma, Bizans ve Osmanlı imparatorluklarına ev sahipliği yapmıştır.

Bursa Saat Kulesi: Tophane semtinde yer almaktadır. 33 metre yüksekliği olan kulenin en üst katındaki her cephesinde bir saat bulunmaktadır.

Irgandı Köprüsü: Bursa gezilecek yerler listesinin en nadide seçeneklerinden biri olan köprü; dünya üzerinde yer alan 4 arastalı köprüden biri konumundadır.

Osmanlı Evi Müzesi: İnşası ve süslemeleriyle 17.yüzyıl dönemini yansıtan bir Osmanlı evi olan bu müze; 2.Murat Külliyesi'nin karşısında yer almaktadır.

Osman Gazi Türbesi: Şehrin tarihi değeri olan en önemli yapılarından olan türbe; Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Gazi'ye aittir.

Orhan Gazi Türbesi: Osmanlı Devleti'nin 2.hükümdarı Orhan Gazi'ye ait olan türbede ayrıca; bazı Osmanlı hanedan mensuplarının mezarları da yer almaktadır.

Ördekli Hamamı Kültür Merkezi: Yapıldığı dönem itibariyle şehrin en büyük hamamı olan Ördekli Hamamı; 2008 yılında kültür merkezi olarak hizmete açılmıştır.

Hüdavendigar Camii ve Külliyesi: Sultan 1.Murad tarafından yaptırılan külliye Bursa gezilecek yerler listemizdeki bir diğer önemli dini yapıdır.

Gökdere Medresesi Kültür ve Sanat Merkezi: 2.Bayezid döneminde hayır amacıyla yaptırılan medrese; 2005 yılında kültür ve sanat merkezi olarak ziyarete açılmıştır.

Seyyid Usul Kültür Merkezi: 15.yüzyılda bir dergah olarak kurulan yer 2008 yılında kültür merkezi olarak hizmet vermeye başlamıştır.

Bursa Bedesteni: Bursa gezilecek yerler listesinin en tarihi yerlerinden olan bedesten; dönemin ticaret merkezi olup kıymetli eşyaların saklandığı yer olarak da kullanılmıştır.

İnebey Yazma Eser Kütüphanesi: Türkiye'nin en büyük 3. yazma eser kütüphanesi olan İnebey Kütüphanesi; İnebey Medresesi'nde yer almaktadır.

Karabaş-ı Veli Dergahı: Şeyh Yakup Çelebi tarafından kurulan dergah; yapılan restorasyondan sonra 2005 yılında kültür merkezine dönüştürülmüştür.

. HANLAR

Koza Han: 1491 yılında yaptırılan han; Bursa'nın en önemli alışveriş mekanlarından biridir. Hanın üst katında ipek ürünleri satan birçok dükkan bulunmaktadır.

Pirinç Han: 1508 yılında, Sultan 2.Bayezid'in İstanbul'daki cami ve imaretine gelir getirmesi için yaptırılan han; toplam 78 odadan meydana gelmektedir.

Balibey Han: Bursa gezilecek yerler listemizdeki en önemli hanlardan olan yer Osmanlı'nın ilk 3 katlı hanı olma özelliğine sahiptir.

Fidan Han: Fatih Sultan Mehmed'in sadrazamı Mahmut Paşa tarafından yaptırılan handa; tekstil malzemelerinin satıldığı dükkanlar ve kafeler yer almaktadır.

Emir Han: Osmanlı hanlarının ilk örneği olarak kabul edilmektedir. Bursa'nın fethinden sonra Orhan Gazi tarafından yaptırılmıştır.

İpek Han: Çelebi Mehmed tarafından Yeşil Külliyesi'ne gelir getirmesi için yaptırılan han; günümüzde terzi atölyeleri ve giyim dükkanlarıyla hizmet vermektedir.

Tuzhan: Timurtaş Paşa'nın oğlu Umur Bey tarafından, 1454-1455 yılları arasında yaptırılan han; 2007 yılındaki restorasyon çalışmasından sonra hizmete açılmıştır.

Geyve Han: Bursa gezilecek yerler listemizdeki hanlarından bir diğeri olan Geyve Han; 15.yüzyılda yaptırılmıştır. İki katlı hanın toplam 56 odası bulunmaktadır.

• MÜZELER

Bursa Kent Müzesi: Müze 14 Şubat 2004 tarihinde ziyarete açılmıştır. Müzede Bursa'nın 700 yıllık bir dönem boyunca yaşadığı değişim ve gelişim yansıtılmaktadır.

Bursa Arkeoloji Müzesi: Türkiye'nin ilk arkeoloji müzelerinden biridir. Müze, bünyesinde yer alan birçok tarihi eserle 1972 yılından beri ziyarete açıktır.

Hünkar Köşkü: 1859 yılında av köşkü olarak yaptırılmıştır. Köşkte zamanında; Sultan Abdülmecid, Sultan Abdülaziz, Sultan Reşad ve Atatürk konaklamıştır.

Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi: Türkiye'nin ilk ve tek Anadolu arabaları müzesi olan bu mekan; Anadolu'nun araba sanayisini ve kültürünü yansıtmaktadır.

Bursa Atatürk Müzesi: 19.yüzyılın sonlarında yaptırılan bir köşktür. Atatürk'ün kullandığı özel eşyaların yer aldığı köşk, 1973'te müzeye dönüştürülmüştür.

Karagöz Müzesi: Bursa gezilecek yerler listemizdeki bir diğer önemli müze olan Karagöz Müzesi'nde; şehrin simgelerinden olan Karagöz ve Hacivat'a ait her şey bulunmaktadır.

Uluumay Osmanlı Halk Kıyafetleri ve Takıları Müzesi: 2004 yılında, Şair Ahmet Paşa Medresesi'nde açılan müzede; farklı dönemleri yansıtan eşyalar bulunmaktadır.

Hüsnü Züber Evi: 1836 yılında devlet misafirhanesi olarak inşa edilen, sonrasında uzun yıllar özel mülkiyet olarak kullanılan ev; 1992 yılında müze olarak ziyarete açılmıştır.

Türk İslam Eserleri Müzesi (Yeşil Medrese): Bursa gezilecek yerler listesinin bir diğer önemli mekanı olan müzede; birçok tarihi eşya ve malzeme sergilenmektedir.

Ormancılık Müzesi: Şehrin ilk ve tek ormancılık müzesi olan bu mekan; 1989 tarihinden beri ziyarete açıktır. Saatçi Köşkü olarak da bilinen binada yer almaktadır.

• Doğal Güzellikler & Turistik Değerler

Uludağ Kayak Merkezi: Şehrin en meşhur turistik yerlerinden olan kayak merkezi yılın 6 ayı boyunca kış sporları ve turizmine elverişli bir noktadadır.

Sonuçları Sırala:

İbis Otel Bursa
Bursa Türkiye

0 Yorumlar

Toplam Oda Sayısı : 200 Tesis ‘İbis’ zincirine dahildir. Bursa merkezine 10 dakikalık bir sürüş mesafesinde yer alan, modern dekorasyonlu

ort / gece213.00 SEÇ