Otel ve Mekan SeçOtel ve Mekan Seç

İstanbul

İstanbul gezilecek yerler konusunda dünyanın en önemli şehirlerin başında geliyor. Yüzyıllar boyunca en büyük imparatorlukların himayesinde yer alan şehirde bir çok önemli tarihi yapı bulmak mümkün. Bunun yanında İstanbul’un sahip olduğu muhteşem doğal güzellikler her yıl yerli yabancı milyonlarca turistin şehre akın etmesine neden oluyor.

İstanbul gezilecek yerler listesinde yer alan tüm yapılara ait fotoğrafları üstteki görselde sıralı bir şekilde bulabilirsiniz. Listedeki önemli gezi noktaları hakkında detaylı bilgi almak isterseniz ilgili bağlantıları kullanabilirsiniz.

İstanbul Gezilecek Yerler Listesi

Topkapı Sarayı : Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan saray İstanbul gezilecek yerler listemizde ilk sırada yer alıyor. Yapı 400 yıl boyunca Osmanlı’ya ev sahipliği yapmıştır. Devamı..>>.

Sultan Ahmet Cami: I. Ahmet'in isteği ile Sedefkâr Mehmet Ağa tarafından 17. yüzyılda yaptırılan cami Türkiye’nin en önemli simgelerinden biridir. Devamı..>> .

Ayasofya Müzesi : 532 yılında temelleri atılan kilise 1453 yılında Osmanlı Devleti'nin İstanbul'u almasıyla camiye çevrilmiştir. Yapı günümüzde müze olarak hizmet veriyor. Devamı..>>.

Dolmabahçe Sarayı : İstanbul gezilecek yerler listemizdeki en önemli yapılardan biri olan Dolmabahçe Sarayı 1. Osmanlı Padişahı Sultan Abdülmecid tarafından yaptırıldı. Devamı..>>.

Yerebatan Sarnıcı: M.S. 542 yılından beri su ihtiyacını karşılamakta kullanılan sarnıç 138 metre uzunluğunda 65 metre genişliğindedir. Sarnıçta 360 adet sütun bulunuyor. Devamı..>>.

Kapalıçarşı: Dünyanın en büyük ve en eski alışveriş merkezlerinden olan Kapalıçarşı toplam 64 cadde ve sokaktan oluşuyor. 1461 tarihinde yapılmıştır. Devamı..>>.

Kız Kulesi: M.Ö 341 yılına kadar dayanan tarihe sahip olan Kız Kulesi İstanbul gezilecek yerler listesindeki en önemli simge yapılardan biridir. Devamı..>>.

Galata Kulesi: M.S 528 yılında fener kulesi olarak inşa edilen kule yüzyıllar boyunca bir çok amaçla kullanılmıştır. 1967 yılından bu yana da turizm amaçlı kullanılmaktadır. Devamı..>>.

Kariye Müzesi: Edirnekapı Karagümrük bölgesinde bulunan müzenin inşa tarihinin 6. yüzyıl dönemlerinde olduğu bilinmektedir. Devamı..>>.

Aya İrini Kilisesi: Topkapı Sarayı sınırları içinde yer alan kilisenin yapılış tarihinin 4.yüzyıl olduğu düşünülmektedir. Devamı.

Yıldız Sarayı: İstanbul gezilecek yerler listesindeki bir diğer önemli saray olan Yıldız Sarayı III. Selim’in (1789-1807) annesi Mihrişah Sultan için yaptırılmış. Devamı..>>.

Mısır Çarşısı: İstanbul’un en köklü çarşılarından olan Mısır Çarşısı Eminönü ilçesinde Yeni Camii yanında yer almaktadır. Çarşı özellikle aktar ve baharatçıları ile ünlüdür. Devamı..>>.

Ortaköy Cami: Asıl adı ile Büyük Mecidiye Cami Sultan Abdülmecit tarafından Mimar Nigoğos Balyan'a 1853 yılında yaptırılmıştır. Şehrin önemli simgelerinden biridir. Devamı..>>.

Süleymaniye Cami: 1551-1558 yılları arasında Mimar Sinan tarafından inşa edilen yapı İstanbul gezilecek yerler listemizdeki en önemli camiler arasında yer alıyor. Devamı..>>.

Yeni Camii: Caminin temeli 1589 yılında açılmıştır. Diğer adı Valide Sultan Camii olan bu yapı III. Murat'ın karısına ithaf edilmiştir. Eminönü semtinde yer almaktadır. Devamı..>>.

Beyazıt Camii: Adını taşıdığı Beyazıt semtinde yer alan cami Sultan II. Bayezid emri ile 1501-1506 yılları arasında yaptırılmıştır. Şehrin orjinalliğini koruyan en eski selatin camisi sayılır. Devamı..>>.

Beyazıt Kulesi: Adını taşıdığı İstanbul'un Beyazıt semtinde 1749 inşaa edilen bir gözetleme kulesidir. 85 metre yükseklikteki kulede 180 adet basamak bulunur. Devamı..>>.

Eyüp Sultan Camii: İstanbul gezilecek yerler listemizdeki en önemli dini yerlerden bir diğeridir. Cami içinde Eyüp Sultan Hazretlerinin Türbesi de yer almaktadır. Devamı..>>.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri: Osman Hamdi Bey tarafından kurulunan müze 1891 yılında ziyarete açılmıştır. Arkeoloji, Eski Şark Eserleri ve Çinili Köşk Müzesi bölümleri vardır. Devamı..>>.

Türk ve İslam Eserleri Müzesi: Süleymaniye Camii Külliyesi içinde, imaret bölümünde yer alan müze 1914 yılında ziyarete açılmıştır. Devamı..>>.

3.Ahmet Çeşmesi: 1729 yılında yapılan çeşme Türk rokoko tarzının en güzel örneklerinden biridir. Topkapı Sarayı girişinin karşında yer alır. Devamı..>>.

Gülhane Parkı: İstanbul gezilecek yerler listesindeki en güzel parklardan olan Gülhane Osmanlı döneminde Topkapı’nın dış bahçesi olarak kullanılmıştır. Devamı..>>.

Alman Çeşmesi: Sultanahmet Meydanı’nda yer alan çeşme Alman İmparatoru II. Wilhelm’in sultana ve İstanbul’a hediyesidir. Yerine 1901 yılında monte edilmiştir. Devamı..>>.

Dikilitaş: MS 390 yılında Roma imparatoru I. Theodosius tarafından Mısır’dan getirilerek Sultanahmet Meydanı’ndaki yerine dikilmiştir. Orjinal uzunluğu 30m’dir. Devamı..>>

Yılanlı Sütun: Dikilitaş’ın hemen yanında bulunan sütun birbirine dolanmış 3 yılan şeklindedir. 324 yılında İstanbul’a getirilen sütunun günümüzdeki uzunluğu 5 m’dir. Devamı..>>.

Arasta Bazaar: Arasta Bazaar ya da Osmanlı dönemindeki adıyla Sipahiler Çarşısı Sultan Ahmet Camisi'nin arkasında yer almaktadır. 70’e yakın dükkandan meydana gelir. Devamı..>>.

Soğukçeşme Sokağı: İstanbul gezilecek yerler listesindeki en şirin yerlerden biri olan Soğukçeşme sokağı Ayasofya Müzesi ile Topkapı Sarayı arasında yer alır. Devamı..>>.

Yedikule Zindanları: Bizans İmparatoru Theodosius tarafından gelen misafirlerin ihtişamlı bir şekilde karşılamak için yaptırılmıştır. Günümüzde turistik amaçlı kullanılmaktadır. Devamı..>>.

Çırağan Sarayı: Beşiktaş semtinde bulunan saray günümüzde pahalı bir otel ve organizasyon merkezi olarak hizmet vermektedir. Devamı..>>.

Rumeli Hisarı: Fatih Sultan Mehmet tarafından inşa edilen ve savaş amaçlı kullanılan küçük bir kaledir. Bugün müze ve açık hava tiyatrosu olarak kullanılmaktadır. Devamı..>>.

Anadolu Hisarı: Yıldırım Beyazıt tarafından 1395 yılında inşa edilmiştir. 7000 m2 alana kurulu yapı Göksu Deresi yanında bulunur. Devamı..>>.

Beylerbeyi Sarayı: İstanbul gezilecek yerler listesindeki bir diğer önemli saray olan yapı Sultan Abdülaziz tarafından 1861-1865 yıllarında mimar Sarkis Balyan'a yaptırılmıştır. Devamı..>>.

Küçüksu Kasrı: Sultan Abdülmecit tarafından Mimar 1835 yılında Nigoğos Balyan’a yaptırılmıştır. Padişahlar tarafından dinlenme yeri olarak kullanılmıştır. Devamı..>>.

Ihlamur Kasrı: Sultan Abdulmecit tarafından 1848 yılında yaptırılmıştır. Yapı pek çok kez harabeye dönmüş, her seferinde yeniden inşa edilmiştir. Devamı..>>.

Hidiv Kasrı: Abbas Hilmi Paşa tarafından 1907 yılında dönemin moda mimari tarzı art nouveau tarzıyla inşa edilmiştir. Devamı..>>.

Beykoz Kasrı: Sultan Abdulmecit döneminde Mısır Valisi Kavalalı Mehmet Ali Paşa tarafından inşasına başlanmış, on bir yıllık bir inşa süreci yaşamıştır. Devamı..>>.

Sepetçiler Kasrı: 1592 yılında 3. Murat tarafından yaptırılan kasır 1739 yılında 1. Mahmut tarafından yenilenmiştir. Sarayburnu'nda yer alır. Devamı..>>.

Aynalıkavak Kasrı: Aynalıkavak Kasrı Hasköy bölgesinde bulunmaktadır. Deniz cepheli, iki katlı olan bu kasır günümüze dek yaşayan en eski Osmanlı kasrıdır. Devamı..>>.

Küçük Ayasofya Cami: İstanbul'un en eski Bizans yapısıdır. İmparator Justinyen tarafından 527 yılında yaptırılmıştır. Devamı.

Fethiye Müzesi: İstanbul gezilecek yerler listesindeki bir diğer önemli yapı olan Fethiye Müzesi 1940 yılında müze olarak hizmet vermeye başlamıştır. Devamı..>>.

Kuleli Askeri Lisesi: İstanbul Boğazı’nın en önemli yapıları arasında yer alan Kuleli günümüzde TSK bünyesinde askeri lise olarak hizmet vermektedir. Devamı..>>.

Bağdat Caddesi: Kadıköy semtinde yer alan, Kızıltoprak ve Cevizli bölgeleri arasında uzanan şehrin en ünlü alışveriş caddesidir. Devamı..>>.

İstiklal Caddesi: Beyoğlu’nda Tünel ile Taksim Meydanı arasında uzanan, İstanbul gezilecek yerler listesindeki en ünlü turistik caddelerden biridir. Devamı..>>.

Fransız Sokağı: Esas adı Cezayir Sokağı olan, Beyoğlu’nda yer alan bir sokaktır. Günümüde sokakta bir çok kafe & restoran bulunmaktadır. Devamı..>>.

Feshane: Haliç kıyısında 56 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulu bir kültür merkezidir. Yıl boyu çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. Devamı..>>.

Çamlıca Tepesi: Üsküdar sınırları içerisinde, Büyük ve Küçük Çamlıca olarak yer alan tepelerdir. İstanbul manzarasının en güzel izlenebileceği yerlerden biridir. Devamı..>>.

Panorama 1453 Fetih Müzesi: Topkapı’da yer alan Panorama 1453, İstanbul gezilecek yerler listesindeki en zevkli müzelerden biridir. İstanbul Fethi canlandırılmaktadır. Devamı..>>.

Miniatürk: Haliç'te kurulmuş Türkiye'nin tek minyatür parkıdır. Başta İstanbul olmak üzere Türkiye'deki en ünlü yapıların minyatürleri sergilenmektedir. Devamı..>>.

Vialand: Eyüp ve Gaziosmanpaşa sınırları arsında yer alan Vialand Türkiye’nin ilk tema parkıdır. Parkta alışveriş merkezi ve gösteri merkezi de bulunmaktadır. Devamı..>>.

İstanbul Modern Sanat Müzesi: 2004 yılında açılan müze İstanbul’un en önemli kültür merkezlerindendir. Müzede sergilerle kültür sanat çalışmaları düzenlenmektedir. Devamı..>>.

İstanbul Akvaryum: Florya semtinde bulunan yapı Türkiye’nin en büyük akvaryumudur. İstanbul gezilecek yerler listesindeki en eğlenceli noktalar arasında yer alır. Devamı..>>.

İstanbul Oyuncak Müzesi: 2005 yılında Şair Sunay Akın tarafından kurulmuş eğlenceli bir müzedir. Göztepe semtinde yer alır. Devamı..>>.

Barış Manço Evi: İstanbul gezilecek yerler listesindeki bir diğer özel müzedir. 81300 Moda adresinde Barış Manço’nun evi ve özel eşyaları ziyaret edilebilir. Devamı..>>.

Pierre Loti: Eyüp’te yer alan kahvehane İstanbul manzarasına karşı keyifli zaman geçirebileceğiniz ünlü yerlerden bir diğeridir. Devamı..>>.

Rahmi Koç Müzesi: Hasköy'de bulunan Türkiye'nin ilk iş dünyası için tasarlanmış müzesidir. Müze dev bir kültür sanat merkezidir. Devamı..>>.

Hürrem Sultan Hamamı: Kanuni Sultan Süleyman'ın eşi Hürrem Sultan tarafından Mimar Sinan'a yaptırılan Ayasofya Hamamı adı verilen tarihi hamamdır. Devamı..>>.

Çemberlitaş Hamamı: 1584 yılında inşa edilen bu yapı Valide-i Atik Külliyesi'ne gelir sağlaması amacıyla kurulmuştur. Mimar Sinan’ın önemli eserlerindendir. Devamı..>>.

Yıldız Parkı: Beşiktaş İlçesi’nde, 45 hektardan fazla büyüklüğüyle içerisindeki tarihi mekanlarla İstanbul'un en önemli turizm merkezlerinden biridir. Devamı..>>.

Tekfur Sarayı: Edirnekapı bölgesinde bulunan, Blakernai saray kompleksinden günümüze kalan tek sarayıdır. Devamı.

Yuşa Tepesi: İstanbul gezilecek yerler listemizdeki bir diğer önemli dini noktadır. Beykoz’da bulunan tepede Hz. Yuşâ’nın Türbesi de yer almaktadır. Devamı..>>.

Emirgan Korusu: Sariyer İlçesi sınırlarında, Emirgan ve İstinye arasındaki yaklaşık 47 hektar yeşil alana verilen isimdir. Devamı.

Belgrad Ormanı: Çatalca Yarımadası içinde bulunan yeşil alanın adıdır. İstanbul Boğazı'nı doğusuna alan orman Karadeniz boyunca uzanmaktadır. Devamı..>>.

Anadolu Kavağı: Beykoz sınırlarındaki bir balıkçı kasabasıdır. İdari olarak burası mahalle statüsünde olmasına rağmen herkes tarafından kasaba olarak isimlendirilmektedir. Devamı..>>.

Polonezköy: Beykoz sınırları içerisinde, Karadeniz sahilinden 20 km uzaklıkta yer alan bir köydür. Özellikle hafta sonları piknikçilerin tercih ettiği bir yerdir. Devamı..>>.

Sonuçları Sırala: